تلفکس دفتر تهران: ٠٢١۴۴٢۵٣١١١

تولید کننده و صادر کننده فرآورده های نفتی نمونه کشوری

محصولات ما وایت اسپریت  هیدروکربن سنگین

وایت اسپیریت

وایت اسپریت که به آن اسپریت معدنی، حلال ۴۰۲ و حلال ۴۰۳ نیز گفته می‌شود، مایعی بی رنگ است که به عنوان حلال ارگانیک و معدنی در انواع نقاشی‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان گفت که یکی از پرمصرف‌ترین حلال‌های رنگی در صنعت نقاشی و تزیینات، وایت اسپریت است. اکثر نقاش‌ها و هنرمندان برای تمیز کردن و شستشوی قلم‌موی خود از رنگ‌های دیگر، از وایت اسپریت استفاده می‌کنند. وایت اسپریت، ویژگی‌های مختلفی دارد که باعث می‌شود این حلال یکی از پرکاربردترین حلال‌های صنعتی ارگانیک باشد. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این ماده، نقطه ذوب منفی ۴۰ درجه سانتی‌گرادی آن است. نقطه جوش وایت اسپریت نیز بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد متغیر می‌باشد.

برای مشاهد محصولات پالیشگاه پترولیوم از قبیل رنگ ساختمانی ، رنگ صنعتی کلیک کنید.

اغلب افراد، وایت اسپریت‌ها را با نام حلال‌های نفتی می‌شناسند. وایت اسپریت‌ها که عمدتا از محصولات گروه AW هستند، برای اهداف مختلفی به کار برده می‌شوند. حلال، رقیق‌کننده و شستشودهنده از جمله موارد مصرفی وایت اسپریت‌ها هستند. علاوه بر کاربردهای اصلی، وایت اسپریت‌ها به عنوان مواد افزودنی و جانبی، در برخی از صنایع نیز به کار برده می‌شوند. صنایع رزین، لاک سازی، چسب سازی، تینرسازی، سیم سازی، واکس و پولیش، چرم سازی و مرکب سازی از جمله صنایع مهمی هستند که وایت اسپریت‌ها به عنوان مواد افزودنی جانبی در آن‌ها استفاده می‌شود.

موارد استفاده از وایت اسپریت‌ها

تشکیل وایت اسپریت‌ها از ترکیبات هیدروکربن‌های آلفاتیک و آلیسیلیک C7 تا C12 باعث می‌شود تا وایت اسپریت‌ها به عنوان حلال در آئروسل‌ها، رنگ‌ها، مواد شیمیایی، لاک‌ها و پولیش‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. 60% از کل وایت اسپریت تولید شده در اروپای غربی در صنایع لاک سازی و پولیش استفاده می‌شود.

ساختار هیدروکربنی موجود در وایت اسپریت‌ها باعث می‌شود تا میزان بو و ظرفیت عملکردی وایت اسپریت‌ها متفاوت از یکدیگر باشد. وجود زنجیره‌های هیدروکربنی آروماتیک که شامل زایلین و تولوئن هستند، باعث می‌شود تا بو و میزان عملکرد هر وایت اسپریتی متفاوت از دیگری باشد. هیدورکربن‌های آروماتیک زایلین و تولوئن به مقدار کمی در وایت اسپریت‌ها موجود هستند. در واقع، با حذف هیدروکربن‌های آروماتیک، وایت اسپریت‌هایی بی‌بو تولید می‌شود که می‌توان از آن‌ها در ظرفیت‌های بالاتری برای حلالیت استفاده کرد.

همان‌ طور که گفته شد، وایت اسپریت‌ها در دسته‌بندی مواد نفتی معطر قرار می‌گیرند و یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین حلال‌های صنعتی هستند که به عنوان حلال در صنایع مختلف به کار برده می‌شوند. علاوه بر خاصیت رقیق‌کنندگی، این مواد خاصیت تمیزکاری نیز دارند و برای تمیز کردن گریس و روغن‌های اضافی موجود در قطعات مکانیکی و ماشین‌آلات، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ربانتین (Turpentine) ماده‌ای است که اغلب هنرمندان و نقاشان برای پاک‌سازی و تمیز کردن قلم‌موها و برس‌های رنگ خود، از آن استفاده می‌کنند. تربانتین ماده‌ای بی‌رنگ، حساسیت‌زا و قابل اشتعال است که می‌تواند باعث به‌وجود آمدن حساسیت‌های پوستی بر روی دست افراد شود. از آنجایی که تربانتین گیاهی مورد استفاده در نقاشی می‌تواند باعث حساسیت‌هایی در افراد شود، پیشنهاد می‌شود به جای تربانتین از وایت اسپریت استفاده شود. وایت اسپریت در مقایسه با تربانتین نقطه اشتعال پایین‌تر و سمی بودن کمتری دارد. لازم به ذکر است که هنرمندان و نقاشان برای ایجاد اثرگذاری بیشتر باید از وایت اسپریت‌هایی با گریدهای بالاتر استفاده کنند. تداخل رنگدانه‌ها با وایت اسپریت باعث می‌شود تا عملکرد وایت اسپریت ضعیف شده و تاثیر کمتری داشته باشد. به همین دلیل، هنرمندان باید از وایت اسپریت با گریدهای بالاتری استفاده کنند.

با حذف برخی از زنجیره‌های هیدروکربنی موجود در وایت اسپریت‌ها، می‌توان بو و ترکیبات معطر آن‌ها را کاهش داد و از این نوع وایت اسپریت در جایی که انسان ارتباط نزدیکی با حلال دارد، استفاده کرد. ترکیبات هیدروکربن‌ با زنجیره کوتاه‌تر و فراریت کمتر باعث می‌شود تا این نوع از وایت اسپریت‌ها، فاقد بوی نامطبوع باشند.

اگرچه وایت اسپریت به عنوان سوخت مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اما به دلیل قابلیت اشتعال پذیری که دارد می‌تواند به عنوان نفت سفید در اجاق گازهای دستی مورد استفاده قرار گیرد؛ چراکه این ماده سبک‌تر از نفت سفید است.

همان ‌طور که قبلا نیز گفتیم، وایت اسپریت علاوه بر خاصیت رقیق‌کنندگی، خاصیت پاک‌کنندگی و تمیز کردن هم دارد. به همین دلیل، از این ماده در افزودنی‌های سوخت و روغن موتور استفاده می‌شود که باعث حل کردن روغن‌ها و گریس‌های موجود در خودرو می‌شود.

موارد ایمنی مهم استفاده از وایت اسپریت

فروبردن وایت اسپریت در دهان و مصرف خوراکی آن باعث می‌شود تا افراد دچار ناراحتی معده، درد شکم و در مواردی باعث آسیب‌های قلبی و تنفسی و حتی اغما در افراد شود.
چنانچه وای اسپریت، مستقیما وارد ریه‌های افراد شود باعث آسیب‌های ریوی خواهد شد.
استنشاق وایت اسپریت خطرناک بوده و باعث سوزش بینی، گلو، ریه‌ها، ناراحتی معده و سرگیجه می‌شود.
تماس پوستی با وایت اسپریت باعث آسیب‌های پوستی و خشکی پوست می‌شود. تماس پوستی در دراز مدت، باعث التهاب و تاول پوست یا درماتیت پوستی می‌شود که به آن درماتیت تماسی نیز می‌گویند.
تماس وایت اسپریت با چشم نیز باعث قرمزی و سوزش چشم می‌شود و در صورت استمرار باعث به‌وجود آمدن مشکلات جدی‌تری خواهد شد.
به طور کلی، قرار گرفتن در معرض وایت اسپریت در مدت زمان طولانی باعث می‌شود تا افراد دچار افسردگی سیستم مرکزی عصبی شده و عوارضی حاد داشته باشند. همچنین در معرض وایت اسپریت قرار گرفتن برای مدت زمان طولانی، می‌تواند علائمی مانند اعتیاد به مواد مخدر داشته باشد و باعث بیهوشی فرد موردنظر شود.

هیدروکربن سنگین

هیدروکربن های سنگین و نقش آنها در جهان ما

مقدمه: هیدروکربن یک ترکیب آلی است که از هیدروژن و کربن تشکیل شده است.  در صنایع سوخت فسیلی، هیدروکربن سنگین به نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ طبیعی یا مشتقات هیدروکربنی و اشکال خالص آنها اشاره دارد. احتراق هیدروکربن های سنگین منبع اصلی انرژی جهان است.در حال حاضر هیدروکربنهای سنگین به 3 روش تولید می شوند: اولین و ارزانترین روش برای دست یابی به هیدروکربن سنگین استفاده از نفت خام، گاز طبیعی و زغال سنگ است. روش دیگر تولید کردن این ماده از طریق ترکیب مواد اولیه بصورت مصنوعی می باشد که روشی بسیار گران است.

تقسیم بندی هیدروکربن:

هیدروکربن‌ به چندین گروه تقسیم می شوند. یکی از اصولی‌ترین تقسیم‌بندی‌ها بر اساس نوع پیوند شیمیایی بین اتم‌های کربن است. در این تقسیم‌بندی، هیدروکربن‌های سنگین به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند: هیدروکربن‌های اشباع شده (Saturated)، هیدروکربن‌های اشباع نشده (Unsaturated)، و هیدروکربن‌های آروماتیک (معطر). Aromatic hydrocarbons 

 

تقسیم‌بندی دیگری نیز به تعداد اتم‌های کربن و هیدروژن در زنجیره کربنی اشاره دارد. در این تقسیم‌بندی، محصولات به دو دسته هیدروکربن‌های سبک و هیدروکربن‌های سنگین تقسیم می‌شوند. در این مقاله، ما مد نظر قراردادن تعریف دوم به هیدروکرین های سنگین خواهیم پرداخت.

 

  • هیدروکربن های سنگین: هیدروکربن‌های سنگین معمولاً به ترکیباتی اشاره دارند که دارای زنجیره پیوند کربنی بلند هستند و دارای وزن مولکولی بالا هستند. این ترکیبات از نفت خام و زغال سنگ استخراج می‌شوند و شامل بنزن، تولوئن، زایلن، استیلن و بوتادیئن می‌شوند. هیدروکربن های سنگین مخلوط ناهمگنی از ترکیبات هستند که عمدتاً از ترکیبات حلقوی آلکیله، رزین ها و آسفالتین ها تشکیل شده اند و بسته به منبع، می توانند بخش قابل توجهی از نفت خام را تشکیل دهند. هیدروکربن های سنگین دارای دانسیته بالای 0/81 گرم بر سانتیمتر مکعب هستند و زمانی بدست می آیند که موادی با نقطه اشتعال بالای 40درجه سانتیگراد، مانند حلال های خانواده 400، با روغن های صنعتی ترکیب شوند. این مواد در محدوده C14تا C25 قرار می گیرند. طول زنجیره ی هیدروکربن های سنگین بستگی به نوع مصرف و کاربرد آنها از C12 به بالاست. این نوع هیدروکربن ها در رنج دمایی 150- 385  درجه سانتی گراد تقطیر می شوند. فرارییت کم از مهمترین ویژگی های هیدروکربن های سنگین است. گازوئیل (سوخت دیزل)، نفت خام، قیر، کربن سیاه، آسفالت، زئولیت ها و پلاستیک سنگین از معروفترین و مهمترین هیدروکربن های سنگین است.

 

 می توان گفت که هیدروکربنها بطور عام و هیدروکربن های سنگین بطور خاص موتور محرکه جهان کنونی ما هستند. هیدروکربن های سنگین کاربردهای وسیعی در صنایع و حتی زندگی روزمره ما دارند. بعنوان مثال تمامی این صنایع مستقیما از مشتقات صنایع وابسته به هیدروکربن های سنگین هستند: پالایش نفت، صنایع شیمیایی، حمل و نقل دریایی، سیستم های گرمایش و سرمایشی، صنعت رنگ و رزین و صنایع پتروشیمی. اگر بخواهیم صنایعی را که بطور غیر مستقیم وابسته به هیدروکربن های سنگین هستند بشماریم می توان به هر گوشه ای از زندگی و جهان نگاه کرد و این وابستگی را دید.

 

پالایش پترولیوم می تواند محصولات زیر را تولید و عرضه نماید:

  • هیدروکربن سبک
  • هیدروکربن سنگین
  • وایت اسپیریت

 

تولیدات پالایش پترولیوم به اشکال زیر قابل ارائه است:

  • فله
  • بشکه
  • IBC
  • ISOTANK
  • حمل دریایی

 

در صورتیکه مصرف کننده و یا صادر کننده وایت اسپریت هستید هم اکنون با ما تماس بگیرید.